Kapat

Orijinal ve Gerçek Kehribar Nasıl Anlaşılır?


orjinal ve gerçek kehribar nasıl anlaşılır?

Yüzlerce yıldır insan yaşamında takı ve süs eşyası olarak kullanılan kehribar taşı özellikleri bakımından diğer taşlardan ayrılır. Düzenli ve sürekli kullanılması halinde önemli birçok hastalığın tedavisinde de oldukça etkilidir. Fosilleşmiş çam ağaçlarının reçinelerinin taşa dönüşmesi sonucu oluşan kehribar taşı, sarıdan kızıl renk tonuna kadar uzanan birçok farklı renk tonuna sahiptir. Kolay kırabilen ve saydam bir görünüme sahip olan bu değerli taş, cisimleri kendine çekme özelliğiyle de bilinir.

Antik çağlardan beri farklı amaçlara yönelik olarak kullanılan kehribar, değerli taşlar sınıfındadır. Ancak, faydalarından yararlanabilmek için benzeri taşlardan ayırt edebilmek gerekir. Kehribarı diğer taşlardan ayırabilmek için en etkili yöntem tuzlu su ile test yöntemidir. Bu yöntemde bir çay bardağına atacağınız 6-7 çay kaşığı tuzu karıştırmanız ve tamamen eridikten sonra kehribar taşını suyun içine atmanız yeterli olacaktır. Kehribar gerçekse taneler su yüzünde yüzecek, sahte ise dibe batacaktır.

Orjinal Kehribar Taşı Özellikleri

Orjinal kehribar taşı özellikleri incelendiğinde görünüm olarak farklı tonlarda olmasıyla dikkat çeker. Kızıldan sarıya kadar farklı renk tonlarında olabilen bu taşın değer taşıması için fosilleşmiş reçine formunda olması gerekir. İlk çıkarıldığı sırada sıradan ve mat bir taş görünümünde olan kehribar,  işlendikçe daha parlak ve şeffaf biri görünüme sahip olur. Kehribar taş olarak bilinse de taşa nazaran daha hafif ve yumuşaktır. Bu özelliği de kolayca işlenerek şekillendirilmesini sağlar. Bilezik, kolye ve yüzük gibi farklı aksesuar tasarımlarında kullanılır.

Takı eşyası olarak binlerce yıldır kullanılan kehribar, günümüzün en tehlikeli hastalığı olarak bilinen strese karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra,

  • Ağrıların hafifletilmesi,
  • Bebeklerde diş çıkarma, ishal, huysuzluk gibi sorunların giderilmesi
  • Hamilelik dönemlerinde sindirim ve solunumun düzenlenmesi
  • Tiroit hastalığının önlenmesi
  • Halsizlik ve uykusuzluk gibi sorunların tedavisi
  • Migren ve alerji gibi sorunların tedavisinde oldukça etkilidir.

Kullanım süresine bağlı olarak etkisi de farklılaşan kehribar taşının bebeklerde 6-8 aylıktan itibaren bilezik şeklinde kullanılması önerilmekte, sol kola takılacak olan kehribar bileziğin bebeğin diş ağrıları ve uykusuzluk gibi sorunlarında etkili olduğu gözlemlenmektedir.


Sofi Maya © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır