Kapat

Gebelik ve Yeni Koronavirüs (COVID-19): Bebeğe geçer mi?


Bu aralar hepimizin korkulu rüyası haline gelen ve ölüm oranı düşük olsada hızlı buluşma oranı yüksek olan Koronavirüsü hamileleri ve bebeklerimizi nasıl etkiliyor?

Koronavirüs insanlar ve hayvanlar da hastalık oluşturabilen bir virüstür. Yeni koronavirüs 2019 yılı sonunda Wuhan kentinde ortaya çıktı ve hızla tüm dünyada yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilmiştir. Henüz anne karnında veya gebelik sonrasındaki dönemde enfeksiyon bildirilmemiştir. Çin'den yeni bildirilen bu konu ile ilk yayında 20 hamile ve koronavirüs sebebiyle zatürre olan kadından 18'inde virüsün bebeğe taşındığına dahil bulguya rastlanılmamıştır.

 

Virüsün anne sütünden gebeye geçiş yapıp yapmayacağı henüz belli değildir. Fakat çok yakın kontak ile tükürükle geçebileceği muhtemeldir. Emziren anneler mutlaka gerekli önlemleri almalı, sık sık el yıkamalı emzirirken maske kullanmalı veya sütünü sağıp beslemelidir.

 Dünya Sağlık Örgütü emziren annede süt ile bulaşın olmayacağı dolayısıyla anne hasta olsa bile emzirmenin durdurulmaması gerektiği, hasta annenin emzirmeden önce ellerinin yıkanması ve maske takmasının yeterli olacağı önerisi yapılmıştır. 

Gebelere ve emziren annelere COVID-19''un bulaşmaması için önerimiz tıpkı grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını önlemekte olduğu gibi el hijyenine çok dikkat edinmesi ve ellerin en az 20 saniye boyunca su ve sabun ile iyice yıkanması, su veya gözle görünür kirlenme yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır.

 

 

 


Sofi Maya © 2024 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır